сабота 20 јули, 2024

Да ѕирнеме во посетата на Доналд и Меланија Трамп на Кралската палата на Велика...

Секогаш светот на големите „владетели на светот“ предизвикуваат внимание. Така и посетата на Американскиот претседател Доналд Трамп и неговата сопруга Меланија на Кралската палата...

Вуди Ален по долга пауза се враќа на филмското платно

Најава за враќање на Вуди Ален на филмкото платно со информацијата дека ова лето ќе го снима својот 51. филм. Ова ќе биде прв...

Ретро медиуми- Кога за децата светот имаше осум страни

Ретро продукција за деца, серија „Светот има осум страни“ Осврт на М-р Татјана Гогоска „Од небо ко да е слезено, од капка роса испарено, со цут...

Ѕвездата на „Игра на тронови“ Кит Харингтон на рехабилитација поради голем стрес

Ѕвездата на „Игра на тронови“ Кит Харингтон се пријавил во рехабилитациски центар во САД поради стрес по завршувањето на серијата. Американските медиуми денеска објавија...

Љубовта нема граници -Хајди Клум трет пат пред олтар, овој пат со 17 години...

Популарната манекенка Хајди Клум (45) и нејзиниот вереник, музичарот Том Каулиц (29) започнаа да се забавуваат во март минатата година, а се верија на...

Промоција на книгата „Скриениот херој во секое дете“

Здружението Новинари за човекови права денеска ќе ја промовира книгата „Скриениот херој во секое дете“. На настанот ќе биде презентиран и проектот „Скриениот херој во...

Евровизија 2019 – Мадона пристигна во Тел Авив

После првата полуфинална вечер ,што се одржа синоќа и во која влез за финалето добија 10 земји меѓу кои: Србија, Австралија, Чешка Република, Исланд.......

13 мај 1961 – „Балкански концерт“ прва телевизиска емисија од Студио Скопје

13 мај 1961 година, е значаен ден во Македонските медиуми. На тој ден преку ТВ Белград е емитувана  првата телевизиска емисија од Студио Скопје,...

Во светот на најбогатите

  После долги години т.е. децени, кога на врвот на најбогатите во светот се наоѓаше , Британската кралица Елизабета, нештата се променија. Поради променетите  критериуми,...

3.мај – Светски ден на медиумите -Медиумската слика во Македонија

Какви новинари – такви медиуми и обратно Пишува М-р Татјана Гогоска, дипломиран новинар, магистер по комуникациски науки Каква е состојбата во медиумите во Македонија? 3.05.2018 Со ова...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }