среда 29 март, 2023

41. Скопски џез фестивал, со свежа, актуелна и возбудлива програма

Годинешниот 41. Скопски џез фестивал ќе се одржи од 13 до 16 октомври. Внимателно составената програма и годинава го имаше императивот за сочувување на високиот меѓународен рејтинг...

Се наближува 41. Скопски џез фестивал, влезниците се во продажба

Влезниците за претстојното издание на традиционалниот Скопски џез фестивал, што годинава ќе се одржи од 13 до 16 октомври, се веќе достапни на билетарниците...

Глазгов и Ливерпул- два града домаќини за Евровизија 2022

Следната Евровизија ќе се одржи во мај 2023 година. Би-Би-Си ажурираше за процесот на наддавање за 67. Избор за песна на Евровизија и потврди...

 „Nipplepeople“ со сценски настап во Скопје на 8 октомври

На 8 октомври, сабота, со почеток во 21 часот ќе се одржи 12то издание на ПМГ Рекордингс фестивал со наслов „Градот ме тера да...

„КИЦ АРТЛЕНД” на Први Октомрви во КИЦ

На 1-ви октомври во Културно информативниот центар за прв пат ќе се одржи мултимедијлната манифестација  „КИЦ АРТЛЕНД", настан, на којќе земат учество голем број...

Почнува фестивалот „Крај Вардарот Џез“ 

 Годинашното, трето по ред издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“ ќе се одржи на 23 и 24 септември во Македонската филхармонија. „Крај Вардарот Џез” е меѓународен фестивал на современ...

Во продажба билетите за 41. Скопски џез ф

Влезниците за претстојното издание на традиционалниот Скопски џез фестивал, што годинава ќе се одржи од 13 до 16 октомври, се веќе достапни на билетарниците...

Андерфест на Први октомври

Четвртото издание на музичкиот фестивал Андерфест Скопје ќе се одржи на 1 октомври во Биртија Паб.   Пет македонски бендови на четвртото издание на музичкиот...

Фестивалот на џез, ворлд и современа музика во Велес со настани за празничниот викенд

По  отворањето на Спомен Костурницата, Фестивалот на џез, ворлд и современа музика продолжува со неколку концерти во претстојните 3 дена. Вечерва, четврток 8 септември,...

„Крај Вардарот Џез“ во Македонска филхармонија

Годинешното, трето по ред издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“ ќе се одржи на 23 и 24 септември во Македонската филхармонија. Идејни творци на фестивалот се џез музичарот...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }