недела 16 јуни, 2024

Литературна манифестација и зборник “Рукописи 42“ во Панчево и Белград со учество на автори...

Ова година во литературниот зборник „ Рукописи 42“ ќе бидaт застапени 61 автор од Србија, Црна Гора, Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина и Македонија. На...

Во светот на младите-Средба со Никола Лекиќ студент по диригирање во Белград

Средбата со младиот талентиран Никола Лекиќ, студент по диригирање на Белградската Музичка Академија, ја имав во неговото родно Скопје, а поводот беше неговото присуство...

Кралство на друштвените игри во Волонтерски центар Скопје

Уште една убава акција за младите . На 18-ти Април во просториите на Волонтерски Центар Скопје, во 18:00 часот не заборавајте да појдете и...

Kако да научите странски јазик најлесно- Следете ги упатствата на “Voices”

Оставете ги на страна книгите по граматика и почнете да учите! Дали сте посакале некогаш да научите некој јазик, а сепак да не платите за...

Простор и време за млади уметници во МКЦ- „Сирова култура“

Почетокот на новиот проект на Младинскиот културен центар од Скопје, за промоција на млади таленти е закажан за утревечер (сабота) 06. април. Проектот со...

Месец април- Ново издание со интересни содржини на Voices

Новото априлско издание на VOICES MAGAZINE, списание за сите млади луѓе во светот (for all young people around the world ) изобилува со многу интересни...

Александра Ацеска – Секој избран простор е инспирација

Александра Ацеска е млад ликовен уметник, која неодамна во Изложбениот салон на Музеј на Град Скопје, ја имаше првата самостојна изложба. Изложбата насловена симболично...

Младите повикуваат -Застанете со нас!

Повикот на младите на „Fridays For Future Skopje“, го свртува уште еднаш вниманието на јавноста , овој пат со цврсти, изградени ставови и зрелост...

Приказната на “Најсиромавиот богаташ“

  Живко Поповски – Цветин, еден од најголемите македонски уметници и воедно хуманист, ја започнал својата мисија на мирот каде што уметноста ја издигнува на...
Vo svetot na mladite

Македонија повторно се најде на “30 под 30“ листата на Форбс за 2019

Аријана Коскарова и Бојан Коскаров од Македонија се на листата „30 под 30” за 2019 година за Европа која ја објави магазинот Форбс. Оваа...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }