четврток 23 септември, 2021

Интервју со Благоја Варошанец- Проектот Skopje secret spot , паметник за минатите времиња

Да не беа социјалните медиуми пред се, изминативе три месеци во изолација, стрес, полициски часови, денови  просторно оддалечени од најблиските и од оние со...

Интервју со Јовче Петковски – Љубовта кон македонскиот фолклор несебично им ја пренесувам на...

 Интервјуто за www.kulart.mk го водеше Валентина Ѓоргиевска-Парго Маестро Јовче Петковски, на самиот почеток на нашата средба изразувам  честитки за извонредниот концерт. Неколку години со...

Интервју со Петар Мирчевски за 40-те години актерство-Имам се, 170 премиери, 30 филмови, само...

Петар Мирчевски! Славен актер. Денес одбележува 40 години професионална актерска кариера и исто толку години на штиците што живот значат, во Битолскиот народен театар....

Интервју со Филип Петровски-музичар и писател- И загубата е придобивка ако знаеме да ја...

Романот „Последната книга на планетата земја„ беше повод за рагзовор з аовој по мнгу нешта талентиран млад автор но и музичар ,Филип Петровски од...

Интервју со Емил Чинго- Вредните авторски дела на Живко Чинго, мојот дедо, длабоко ми...

Емил Чинго, внук на големиот писател Живко Чинго: Горд сум што мојот дедо главниот фокус го ставал на борбата за сопствената слобода! Интервјуто го водеше...

Интервју со Горан Спасевски, сликар и калиграф- Мојата изложба ќе биде џиновска, со џиновски платна! 

Интервјуто го водеше Валентина Ѓоргиевска Парго Да се разговара со инспиративниот уметник Горан Спасевски од Битолскиот Народен театар, значи да се разговара со човекот кој...

Интервју со Рашела Гинова-Карафилоска-Сакам да го добијам заслужениот статус и да се фокусирам на...

Разговорот со радио и телевизискиот водител и новинар Рашела Гинова-Карафилоска, го водеше: Валентина Ѓоргиевска - Парго    Интересни се сите попладниња, кога сме вклучени...

Интервју со Миле Грозданоски режисер – Професијата ми донесе многу среќа и исполнет живот

Средба со режисерoт Миле Гроздановски, човекот кој од позади камерата со сета своја енергија и знаења со децении создаваше, телевизиска, филмска, документарна и музичка...

Повторенo – Средба со јунаците од безвременската серија за деца “Дајте музика“

01.06.2018, Дебар Маало, Круг - Емотивна средба на сценаристот на серијата Татјана Гогоска и дел од јунаците на серијата „Дајте музика“ Пишува Татјана Гогоска Малкумина ја...

Интервју со Коле Ангеловски-Животот во Драмски беше огромна љубов кон театарот и луѓето во...

Деновиве медиумите ја споделија информацијата, дека Коле Ангеловски, режисер и актер издал книга со наслов: „ 50 години во Драмски... и клоцата во ...“,...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести

.td-container, .tdc-row { width: 1095px }