четврток 23 септември, 2021

Интервју со Каро Балијан театарски режисер од Ерменија- Чест е да се игра Шекспир,...

За време на годинешниот, седми по ред, Битола Шекспир Фестивал (23-28 јуни)  се сретнавме со специјалниот гостин на фестивалот, ерменскиот актер, театарски режисер ...

Интервју со Ленка П. Гогоска- Пишувањето е мојот живот

Интервју со проф. Ленка Попоска-Гогоска, магистер по педагошки науки, професор во пензија на Педагошкиот факултет “Св Климент Охридски “, по повод излегувањето од печат...

Интервју со Маја Јаневска Илиева, фотограф -Фокусот ми е насочен во објективноста, во покажување...

Интервјуто за куларт.мк го водеше Валентина Ѓоргиевска Парго "Приватни демони" беше неодамнешната ваша, чинам прва самостојна изложба, која се одржа неодамна во рамките на Ин...

Интервју со Милица Паулус- Поезијата е излив на стихови, кои понекогаш се и гребаници...

Интервју со Милица Паулус, поетеса и писателка во нејзината безвременска „Поетска одаја “, земајќи „Парче од нејзината неизмерна љубов“, разговорот го водеше Татјана Гогоска. Милица...

Интервју со Михаела Алексовска –  Јогата е животна филозофија

  За kulart.mk разговорот го водеше Елена Максимовска Заради стресното време во кое живееме, сите бараме некој издувен вентил низ кој ке го канализираме тој стрес...

Интервју со Бранка Селаковиќ писателка и новинарка од Србија – УМЕТНИЦИТЕ ГИ ОТВОРААТ ВРАТИТЕ...

Деновиве во Скопје престојува српската писателка Бранка Селаковиќ (1985). Селаковиќ е дипломиран филозоф, предавала филозофија, работела како новинар и уредник на Радио Белград, а...

Umno.mk- Културата во медиумите: Ако има скандал во Министерство или раздор во некој оркестар...

Изгубено и обезвреднето ѝ е местото на културата во земјава, воопшто, не само во медиумите, смета продуцентот на „Медена земја“, Атанас Георгиев   Ако гледаме по...

Горјан Петревски  – Творештво како ода на животот

Јас имам обичај да кажам за Горјан дека е сѐ уште најмладиот и најчитаниот професионален писател за  деца и млади кај нас. А деновиве...

Интервју со Миле Грозданоски режисер – Професијата ми донесе многу среќа и исполнет живот

Средба со режисерoт Миле Гроздановски, човекот кој од позади камерата со сета своја енергија и знаења со децении создаваше, телевизиска, филмска, документарна и музичка...
literatura

Фолклорната детската игра „Ане кога беше малечка „ во Македонија

Повод за разговор со проф.др Драгица Божинова Литературата за деца  е основата за создавање на детската имагинација, за нивно збогатување во говорниот збор а ја...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести

.td-container, .tdc-row { width: 1095px }