вторник 24 ноември, 2020

По повод 76 години постоење на Македонската филхармонија, роденденски концерт насловен „Колаж„

Македонската Филхармонија в четврток (26.11) во 20 часот ќе го одржи својот роденденски концерт насловен „Колаж" на кој како солист ќе настапи руската виолончелистка...

Македонска филхармонија – Концерт „И тело и душа“ со солистот на пијано Дино Имери

Оркестарот на Mакедонската филхармонија, в четврток ќе одржи концерт насловен „И тело и душа“, на кој како солист ќе настапи македонскиот пијанист Дино Имери....

Вечерва јубилејниот концерт на “Скопски солисти“ во Македонска Филхармонија

Вечерва (9 ноември) камерниот оркестар „Скопски солисти“ во Македонската филхармонија, ќе одржи јубилеен концерт со почеток во 20 часот. Меѓу солистите  се и примадоната...

Во Филхармонија симфониски концерт со пијанистот од Луксембург Франческо Тристано

Оркестарот на Филхармонија во четврток во 20 часот ќе одржи симфониски концерт насловен „Кругови“ на кој како солист ќе еден од најкреативните пијанисти -...

Вечерва во Филхармонија концерт на виолинистката Алена Баева

Филхармонија вечрва ќе одржи концерт на кој како солистка ќе настапи една од најдобрите виолинистки на светската музичка сцена – Алена Баева од Русија....

9.октомври-Гала оперски концерт во Македонска филхармонија

На 9 октомври 2020 со почеток во 20 часот на сцената на Националната опера и балет ќе се одржи Гала оперски концерт на кој...

„Поле за игра“, соло концерт на Казахстанската виолинистка Ајман Мусахоџаева во Филхармонија

Оркестарот на Филхармонија ќе одржи концерт во четврток насловен „Поле за игра“ на која како солистка ќе настапи исклучителната виолинистка Ајман Мусахоџаева од Казахстан....

„Шпански танц“, концерт во Македонска Филхармонија

„Шпански танц“ е насловен концертот на Филхармонија кој ќе се одржи в четврток (1 октомври) во 20 часот, на кој ќе бидат изведени Барокни...

Македонската филхармонија вечерва во 20 часот ќе одржи концерт во рамки на фестивалот „Денови...

Македонската филхармонија вечерва во 20 часот ќе одржи концерт во рамки на фестивалот „Денови на македонската музика". Концертот е насловен „Гравитациски бранови", а ќе прозвучат...

Македонската филхармонија ќе одржи концерт по повод 1000 години од Бигорскиот манастир

Филхармонија деновиве организира посебен културен настан, свечен концерт по повод големиот јубилеј на Бигорскиот Манастир – 1000 години од неговото основање. Со оркестарот ќе диригира...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести