вторник 18 јуни, 2024

ПРИЛЕП: Во НУЦК “Марко Цепенков“ ретроспективна изложба на дела од битолската ликовна колонија „Нижополе“

На 30 ноември / вторник/ од 12.30 часот во Ликовниот салон на ЦК „Марко Цепенков“ ќе биде отворена ретроспективна изложба на дела од...

Втората годишна средба на архитекти и урбанисти во Битола

На 1 и 2 декември во Офицерски дом во Битола ќе се одржи Втората годишна средба на архитекти и урбанисти. Годинава настанот има меѓународен карактер...

„Сликарството на Ликовната академија во Штип“ во Софија

Во галеријата на Културно-информативниот центар на Република Северна Македонија во Софија на 18 април (четврток) 2024, со почеток од 18:30 часот, ќе биде отворена...

Атеље за цртање и сликање на Лара Ташковска – Изложба на дела од...

Вчеравечер во изложбениот простор на Домот на културата “Кочо Рацин “ во Скопје, беше отворена завршната изложба на годинешната школа за цртање и сликање...

13. издание на Звуци на чаршијата, ќе започне со настанот “Чаршијата инспирација во литературата“

Традиционалната манифестација „Звуците на чаршијата“ ќе се одржи во старото градско јадро на Старата скопска чаршија на 16, 17 и 18 септември (понеделник, вторник...

Се отвора изложбата „Полска школа на колаж“ на Жмијевски и Алтхамер во МСУ –...

Утревечер, четврток, со почеток во 20.30 часот ќе биде отворена изложбата „Полска школа на колаж“ со дела од светски познатите уметници Артур Жмијевски и...

Во Мала станица – Изложба “Остен Биенале на цртеж-Скопје 2020 “

Од  18 февруари  па се до 18 март во Мултимедијалниот центар „Мала станица“ е отворена изложбата „Остен Биенале на цртеж – Скопје 2020 –...

„Од поинаков дискурс“ – Фауната од колекцијата на Националната галерија

Мала станица, 7.12.2023, 19.30 часот Второто издание на циклусот „Од поинаков дискурс“ е продолжение на првичната идеја за вклучување на лица, интелектуалци чија дејност не...

Академскиот сликар Зоран Арсовски -Бабата со изложби во Србија

Академскиот уметник  Зоран Арсовски – Бабата, вечерва во културниот град Кучево во "Галеријата за современи уметности" во Центар за култура "Вељко Дугошевиќ", во 19.00 часот...

Старите занаети во фокусот на самостојната изложба на фотографот Коста Дупчинов насловена „Носталгија...

Викендов во Кинотеката на Македонија беше отворената втората самостојна изложба на фотографот Коста Дупчинов „Носталгија – втор дел“. Изложбата на уметнинички фотографии тематски е...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }