понеделник 8 март, 2021

16 јули 1054-Големата Шизма (раскол) и поделба на христијанството на католици и православни

  Големата Шизма или Големиот Раскол -разделување, познат како Источно-Западен Раскол, е настанот што го поделил Халкедонското христијанство на католицизам и православие .Терминот „Големата Шизма“ понекогаш се однесува...

10. јуни 1912 – Роден истакнатиот македонски писател Ванчо Николески

Ванчо Николески,македонскиот писател  е роден во село Црвен вода-Дебарца,Охридско на 10. јуни 1912 година. Основно училиште завршува во родното село, гимназија во Охрид, а...

6. јули 1885-Луј Пастер успешно ја тестирал вакцината против беснило

Луј успешно ја тестира својата вакцина против беснило врз пациентот  Жозеф Мајстер, деветгодишо дете гризнато од бесно куче. Луј Пастер ( Louis Pasteur 27 декември 1822-28...

24. април-„Не им верувај на Данајците ни дарови кога носат“.

24 април е 114-иот ден во годината според григоријанскиот календар  (115-и во престапна година). Остануваат 251 денови до крајот на годината. 24.април 1184 г.п.н.е -...

21. април – Основан Рим од браќата Ромул и Рем

Според преданијата, најстариот запишан настан на 21 април е оној од 753 г.п.н.е  кога Ромул (латински : Romulus) и Рем (латински: Remus) според Римската...
video

16 август 1977 – Почина Елвис Присли, Кралот на рокенролот

На 42 годишна возраст од предозираност со дрога, на 16 август 1977 почина ненадминливиот Крал на рокенролот Елвис Присли во својот дом во Грејсленд. Елвис...

19.април – Јованка Орлеанка е прогласена за светица во 1909 година

19 април е 109-иот ден во годината според Грегоријанскиот календар (110-и во престапна година ). Остануваат 256 денови до крајот на годината. Од настаните на...

15 мај – Генијална љубов на големите умови- Пјер и Марија Кири

  15 мај е 135-от ден од годината, според Грегоријанскиот календар. Остануваат 230 денови до крајот на годината . 15 мај е Меѓународен ден на семејството!   Од...

1 јули 1963-Битлси го издаваат еден од најуспешните синглови на сите времиња – She...

Битлси на 1. јули 1963 година , го издаваат еден од најуспешните синглови на сите времиња - She loves you - во Велика...

29 јули 1014 – Пораз на македонските војски на царот Самоил на Беласица

Битка на Беласица (Битка кај Клуч) — воениот судир што се случил на 29 јули 1014 година, помеѓу војските на царот Самоил, средновековен  македонски владетел,...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести