среда 29 јуни, 2022

7.10.1910 -Роден е Ѓорѓи Абаџиев — македонски писател, публицист и историчар

На 07.10.1910 година е роден Ѓорѓи Абаџиев во Дојран а починал на 2 август 1963 година во Скопје. Уште како дете со неговите родители, за...

24. јуни 1861-Во Загреб излегол од печат „Зборникот на народни умотворби“ на Браќата Миладиновци

На 24 јуни 1861 година од печатницата на  Анте Јакиќ во Загреб, излегол од печат „Зборникот на народни умотворби “  од македонските преродбеници Браќата...

8 октомври – Големиот еврејски празник Јом Кипур започнува на зајдисонце

Јом Кипур (хебрејски: יוֹם כִּפּוּר, „Ден на покајание“) — еврејски празник, кој го означува последниот 10-ти ден од еврејската Нова година. Ова е празник на...

13 мај 1961 – „Балкански концерт“ прва телевизиска емисија од Студио Скопје

13 мај 1961 година, е значаен ден во Македонските медиуми. На тој ден преку ТВ Белград е емитувана  првата телевизиска емисија од Студио Скопје,...

11.мај 1929 – Ден на раѓањето на Гане Тодоровски

Гане Тодоровски, роден во Скопје на 11 мај 1929 година - македонски поет, преведувач, професор , есеист, книжевен критичар, историчар и публицист. Починал во...

19 јули 1967-Македонската православна црква прогласи автокефалност

1967 била година според јулијанскиот календар, година од новата ера, 967. од вториот милениум, 67. од 20 век и осма од 1960-тите.Годината била броена...

06. јуни – Втора светска војна, започнува операцијата Оверлорд во Нормандија

6 јуни е 157-миот ден во годината, според грегоријанскиот календар (158 во престапна година). Остануваат 208 дена до крајот на годината. 1944 во Втора светска...

1. октомври 331 п.н.е-Александар Македонски го победил Дариј III во Битката кај Гавгамела.

Александар Макeдонски - роден во Пела 20.21 јуни 356-починал во Вавилон 10/11 јуни 323 п.н.е — македонски  крал од династијата Аргеади, син на Филип...

4 август 1900-Роден безвременскиот музичар Луј Армстонг

Луј Армстронг (анг. Louis Armstrong; Њу Орлеанс, 4 август 1901 -Њујорк 6 јули 1971) американски џез музичар. Иако најнапред во кaриерата се прославил со...

Ден на словенските просветители светите Кирил и Методиј

Ден на сесловенските просветители и учители или Ден на светите солунски браќа Кирил и Методиј  е државен македонски празник, кој се празнува на 24 мај. Празникот...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }