сабота 20 јули, 2024

Концертот на џезерите и Апелгрен, како “засебен свет обвиткан со целофан!”

Скопје, 15.02.2024 За среќник/ среќница може да се смета секој оној кој синоќа беше присутен на концертот во НОБ, поради тоа што имаше можност да...

Анџелина Манго победи на Сан Ремо 2024

На 74. издание на фестивалот Сан Ремо победи младата Анџелина Манго со песната Ла ноиа ѝ го ќе ја претставува Италија во Малме, Шведска...

Хуманитарен концерт со евергрини “Јанко во срце те носиме”

Десет години без маестро Јанко Узунов, отсуство кое се пополнува со неговите безвременски песни. Во негов спомен а со пораката "Јанко во срца те...

20 години без Петранка, кротката жена со топол глас

Петранка Костадинова Дојчиновска (1948, Сомбор- 3 февруари 2002, Скопје) е една од најпознатите естрадни уметници- изведувачи на македонската народна и новокомпонирана песна. Денес се...

Ерик Фокс објави нова песна со гласот на Тоше Проески “Кажу да време лечи...

“Кажу да време, време лечи све, ал шта ми врeди вечност без тебе”…се стиховите од рефренот на последната отпеана песна од нашата единствена...

Промоција на креативната младина преку платформата „СИЛАТА ЕУ МЛАДИТЕ“

СИЛАТА ЕУ МЛАДИТЕ е платформа креирана од дискографската куќа „ПМГ Рекордингс“ од Скопје, со мисија да детектира, ангажира и промовира квалитетни автохтони младински движења,...

ЏЕЗЕРИТЕ СТАРТУВААТ: “Jazz Nova”- прв концерт на Националниот џез оркестар

На 23 јануари, 2024 година, во просториите на Националната опера и балет, со почеток од 20 часот, својот прв концерт ќе го одржи Националниот...

ФАСЦИНАНТНО: Маестро Џијан Емин и музиката изведена од “Меџикл оркестар” брилираа во Дубаи

Маестро Џијан Емин од 19. до 24. Декември, минатата година, престојуваше во Дубаи со голема задача- како музички директор на музиката на која се...

Кики Рахимовски во Скопје ќе промовира песна и ќе прими постхумна награда за...

„Киша је падала“ е насловот на новата песна на Кики Рахимовски. По успешната љубовна балада „Сузе небеске“, нема сомнеж дека оваа нова балада ќе...

Студентите на м-р Мојца Седеу ќе одржат концерт

Утре напладне, 26 декември 2023 година, во 12 часот, во просториите на Музичка Академија ќе се одржи концерт на Студентите по удирачки инструменти, од...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }