вторник 29 ноември, 2022

Викенд кујна – Тестенини со морски плодови

Овој викенд можете да одвоите барем за едниот ден помалку време зприготвување на ручек , за да можете покорисно да го поминете времето а...

Мус од чоколадо со сос од калинка- како последен рецепт од годинешното мени на...

Risotto zafferano, ginepro e limone con crema di cipolla bruciata Рижото со шафран, смрека и лимон со крема од изгорен кромид Состојки за 4 лица: 200 гр...

Недела на вкусна италијанска кујна- Равиоли, фунги и рижото во различни вкусови на денешното...

Ravioli ripieni di fagioli e ricotta affumicata in zuppa di ortiche e cardi croccanti Равиоли полнети со грав и чадена рикота, во супа од коприва...

Почна неделата на италијанска кујна во светот – Предлог за три вкусни јадења

Изберете барем еден да подготвите и уживајте во италијанските специфични вкусови: ДЕНЕШЕН ПРЕДЛОГ БРОЈ 1 Asparagi e uova - Аспарагус и јајца Состојки за 4 лица: 4 китки аспарагус Малсиново...

Петта недела на италијанска кујна во светот од 23-29 ноември 2020

Петтата  Недела на италијанската кујна во светот организирана од ИТА-Оддел за економска соработка при Амбасадата на Република Италија, со цел промоцијата на италијанската кујна,...

Топ 10 тајландски десертни рецепти за лето

Вкусот на рајот Кул, егзотични рецепти кои можат лесно да се направат? Звучат и изгледаат добро, и тоа е - многу добро! Овие летни тајландски...

Традиционален велигденски ручек

  Наш предлог Јагнешко со зеленчук  Потребни состојки: 1,5 кг јагнешки бут, 1,5 кг разен зеленчук по желба , 100 мл млеко, јајца, 100 мл масло, 50 г...

Деновиве се основа Слоу фуд-Прилеп, која стана членка на светското еко-гастрономско движење

Во четвртокот вечерта во градската библиотека „Борка Талески“ во Прилеп, се одржа основачко собрание на кое се основа Слоу фуд-Прилеп, а за лидер едногласно...

Девет корисни совети како се подготвува здрава храна

Ако се одлучивте да се храните здраво -тоа е првата одлична вест. Меѓутоа, може да се соочите со проблем од недостаток на знаење како...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }