сабота 20 јули, 2024

Девет корисни совети како се подготвува здрава храна

Ако се одлучивте да се храните здраво -тоа е првата одлична вест. Меѓутоа, може да се соочите со проблем од недостаток на знаење како...

Куларт кујна – Посни сарми од лозов лист

За Велики четврток Ви предлагаме Посни сарми од лозов лист  Потребни состојки: -30-тина листови од лоза -1/2 кг ориз -Оригано, сол, кромид, магдонос Едноставно а вкусно се подготвуваат сармите од...

СЕМЕЈСТВОТО АНДОНОВСКИ: Данците ќе ги изненадиме со сладолед од преспанско јаболко!

Репортажа од Балеруп! Мишелин ѕвездите кои своевремено ги добиваше ресторанот „Нома“ во Копенхаген, на шефот Рене Реџепи, со потекло од Македонија, како и светската слава...

Куларт кујна- Ќофтиња од тиквички во комбинација со освежителен сос

Потребни состојки за тиквичките -3 поголеми тиквички -15 грама сирење -2 јајца -презла (брашно) -зачини по вкус За сосот 1 павлака 200 гр мајонез лук исецкан магдонос и зачини по вкус Начин на подготовка Тиквичките ќе ги...

Ананас во вашиот дом

Ананасот (Ananas comosus Merr.) е рај за сите сетила, потекнува од Јужна Америка а во Европа го има благодарение на Кристофер Колумбо. Припаѓа на...

Куларт кујна- Брзи триаголници со сирење (спанаќ)

Брзи триаголници со сирење Брзи, едноставнии превкусни триаголници готови за час. На работната површина ја ставаме првата кора и со лажица по малку насекаде...

Куларт кујна- Шпагети со морски плодови

За оваа недела, Куларт Ви предлага нешто од вкусната италијанска кујна „Шпагети со морски плодови„ За да не губите многу време во кујна за време...

Куларт кујна-Пилешко кинеско со зеленчук

Меко пилешко, кое подготвено се топи во уста, мешан зеленчук и благ ориз, прави вистинско гастрономско уживање на љубителите на кинеска храна.  Потребни состојки за...

КулАрт кујна: Куглоф со малини и лимон

Куглоф со малини и лимон Во голем сад промешајте ги сувите состојќи: - 3 чаши брашно - ¾ лажичка сода бикарбона - лажичка прашак за пециво- прстофат сол Во...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }