понеделник 15 јули, 2024

Освежувач на летото- Сладолед во веган варијанта

Сладолед од авокадо: Состојки: 2 авокада 2 дл. овесно млеко 5-6 лажици мед малку сол Подготовка: Сето ставете го на едно место и во блендер измиксирајте го! Потоа ставете го во смрзнувач...

Куларт кујна – Печен зеленчук со риба и чорба од моркови и џумбир

  Потребни состојки за чорбата: Морков -1/5 кг Џумбир-1 парче Цвекло, рен, мгдонос, кромид и зачини по желба   Подготовка: Се рендаат сите состојки, се пропржуваат и се варат. Кога ќе...

Ананас во вашиот дом

Ананасот (Ananas comosus Merr.) е рај за сите сетила, потекнува од Јужна Америка а во Европа го има благодарение на Кристофер Колумбо. Припаѓа на...

Куларт кујна – Модри патлиџани со мелено месо и таратур

Во летната сезона полна со свежи зеленчуци, нашиот предлог за оваа недела е вкусен, свеж ручек со сезонски модри патлиџани, наполнети со сос од...

Куларт кујна – Чорба од коприви

Чорба од Коприви Потребни состојки 1 кгр. коприви 2 јајца 1/2 кгр. кисело млеко брашно кромид масло сол Начин на подготовка  Исчистете ги кoпривите, измијте ги и пoпарете ги сo врела вода. Откакo ќе...

Куларт кујна-Пилешко кинеско со зеленчук

Меко пилешко, кое подготвено се топи во уста, мешан зеленчук и благ ориз, прави вистинско гастрономско уживање на љубителите на кинеска храна.  Потребни состојки за...

Куларт кујна- Мусака со тиквички

Сезоната за свеж зеленчук започна и со радст чекаме свежиот зеленчук да биде дел од нашата кујна во поголем обем. Затоа за оваа недела...

Здрава храна услов за здрав живот- Полнети пиперки со зеленчук

Пролетта ,особено летото и есента имате многу повеќе избор и можности за да се храните здраво и да го ослободите организмот од непотребни токсични...

Куларт кујна- Шпагети со морски плодови

За оваа недела, Куларт Ви предлага нешто од вкусната италијанска кујна „Шпагети со морски плодови„ За да не губите многу време во кујна за време...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }