сабота 20 јули, 2024

Вечерва концерт во хотел „Аполонија“

- Вечерва (9 ноември, 2022 година), се затвора годинашната осумдневна програма со активности за одбележување на 7 Ноември. Професор м-р Гордана...

Концерт „Вердиевиот реквием “ во Македонска филхармонија

Утревечер (25 април), четврток, во 20 часот, Филхармонијата заедно со Хорот на Операта и врвните солисти -Весна Ѓиновска-Илкова (сопран), Елени Матос (мецосопран-САД), Дејвид Јунгхон...

Концерт на францускиот пијанист Давид Фре во Македонска филхармонија

„Златните раце на Фре“ е насловен концертот на оркестарот на Филхармонија кој ќе се одржи в четврток(27-ми февруари)  во 20 часот. Како солист ќе...

Утревечер во дворот на Министерството за култура-“Филхармонија на отворено“

Настаните “Филхармонија на отворено“ продолжуваат. Утревечер (среда)  со почеток во 20 часот, во дворот на Министерството за култура ќе се одржи камерен концерт на...

Македонскиот пијано маестро, Симон Трпчевски во уште еден сегмент стана светски

Македонскиот пијанист од светски глас Симон Трпчески стана дел и од елитното друштво ѕвездени имиња кои една од водечките светски авиокомпании „Луфтханза“ им ги...

Стефан Миленковиќ со „Кармина Бурана“ вечер на „Охридско лето“

Светски познатиот виолинист, Стефан Миленковиќ и реномираниот ансамбл „Камерата Нови Сад“, вечерва ќе настапат на сцената Долни Сарај со изведба на уникатното дело „Кармина...

„100 метрономи” овој четврток во Филхармонија

Овој четврток, 16.12.2021, во 20 часот, оркестарот на Филхармонија ќе го одржи концертот „100 метрономи" кој ќе го води диригентот Габриел Бебешелеа, а како...

“Филиз”, во четврток во Филхармонија

Овој четврток, 11 мај 2023 година, со почеток во 20 часот, оркестарот на Филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Филиз" на кој како солистка...

Koнцерт во Филхармонија на 11 февруари- „Француски бакнеж“

"Француски бакнеж"  е насловен концертот кој ќе се одржи в петок, на 11 февруари, 20 часот. Диригент е Џијан Емин, а како солисти ќе...

СПЕКТАКЛ ВО НАЈАВА: Гала оперски концерт “Василица 2023”

Концертот што секоја година се одржува по повод празникот „Василица“ во Националната опера и балет, ќе биде на 12 и 13 јануари 2023 (четврток...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }