недела 29 ноември, 2020

Македонска филхармонија – Концерт „И тело и душа“ со солистот на пијано Дино Имери

Оркестарот на Mакедонската филхармонија, в четврток ќе одржи концерт насловен „И тело и душа“, на кој како солист ќе настапи македонскиот пијанист Дино Имери....

Во Филхармонија симфониски концерт со пијанистот од Луксембург Франческо Тристано

Оркестарот на Филхармонија во четврток во 20 часот ќе одржи симфониски концерт насловен „Кругови“ на кој како солист ќе еден од најкреативните пијанисти -...

Вечерва во Филхармонија концерт на виолинистката Алена Баева

Филхармонија вечрва ќе одржи концерт на кој како солистка ќе настапи една од најдобрите виолинистки на светската музичка сцена – Алена Баева од Русија....

9.октомври-Гала оперски концерт во Македонска филхармонија

На 9 октомври 2020 со почеток во 20 часот на сцената на Националната опера и балет ќе се одржи Гала оперски концерт на кој...

„Поле за игра“, соло концерт на Казахстанската виолинистка Ајман Мусахоџаева во Филхармонија

Оркестарот на Филхармонија ќе одржи концерт во четврток насловен „Поле за игра“ на која како солистка ќе настапи исклучителната виолинистка Ајман Мусахоџаева од Казахстан....

Силви бенд со концерт-мјузикл „Ромален“ во Германија

Во организација на музичката куќа и продукција "Сил-Вла", на 17.10.2020 година од 20 часот во градот Ахен, Германија, ќе се одржи голем, спектакуларен концерт...

Македонската филхармонија вечерва во 20 часот ќе одржи концерт во рамки на фестивалот „Денови...

Македонската филхармонија вечерва во 20 часот ќе одржи концерт во рамки на фестивалот „Денови на македонската музика". Концертот е насловен „Гравитациски бранови", а ќе прозвучат...

Македонската филхармонија ќе одржи концерт по повод 1000 години од Бигорскиот манастир

Филхармонија деновиве организира посебен културен настан, свечен концерт по повод големиот јубилеј на Бигорскиот Манастир – 1000 години од неговото основање. Со оркестарот ќе диригира...

Вечерва во Битола започнува 12-тото издание на „Музика на светот„

Од 18 до 20 септември,Битола по 12-ти пат ќе биде центар на „Музиката на светото“ – Поради пандемијата денес светот ни е домашниот амбиент, а...

Утре, 6 јули започнува 41. „Скопско лето“, согласно со протоколите за јавни настани

Дирекцијата за култура и уметност на Скопје го најави отворањето на 41-виот фестивал „Скопско лето“, кој традиционално почнува на 21 јуни. Поради пандемијата,  летната...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести