понеделник 22 јули, 2024

Јапонија – посета на друга планета?

Матис Гилбах-voices.org „Да се посети Јапонија е исто како да отпатувате на друга планета. Јапонците се толку поразлични, необични, мислам, само погледнете го филмот Аниме,...

Voices – Мораме да побрзаме за да ја спасиме планетата Земја порачуваат младите

Состојбата на земјата е зафатена од климатски промени, популацијата расте до критични бројки, наскоро се очекува да стигне до 10 билиони, се побрзо и...

Филмскиот фестивал за млади „Џифони патува“ во Гевгелија на 31. мај и 1. јуни

„Џифони Македонија“ продолжува да патува низ нашата земја. На 31 мај и 1 јуни ќе се одржи Филмскиот феситивал за млади „Џифони патува во...

Од мајскиот број на Voices – Набљудувај, набљудувај, набљудувај

Од мајскиот број на Voices, магазин за сите млади луѓе во светот во издание на Волонтерски центар од Скопје  издвојуваме Набљудувај, набљудувај, набљудувај Долго време изработував...

Википедија на македонски јазик се збогати со над 500 нови статии на германски...

Деновиве (од 3 до 5 мај 2019 година) се одржа тродневен германски Викикамп за членовите на Вики клубовите  во Македонија, под мотото „Запознајте ја...

Литературна манифестација и зборник “Рукописи 42“ во Панчево и Белград со учество на автори...

Ова година во литературниот зборник „ Рукописи 42“ ќе бидaт застапени 61 автор од Србија, Црна Гора, Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина и Македонија. На...

Во светот на младите-Средба со Никола Лекиќ студент по диригирање во Белград

Средбата со младиот талентиран Никола Лекиќ, студент по диригирање на Белградската Музичка Академија, ја имав во неговото родно Скопје, а поводот беше неговото присуство...

Кралство на друштвените игри во Волонтерски центар Скопје

Уште една убава акција за младите . На 18-ти Април во просториите на Волонтерски Центар Скопје, во 18:00 часот не заборавајте да појдете и...

Kако да научите странски јазик најлесно- Следете ги упатствата на “Voices”

Оставете ги на страна книгите по граматика и почнете да учите! Дали сте посакале некогаш да научите некој јазик, а сепак да не платите за...

Простор и време за млади уметници во МКЦ- „Сирова култура“

Почетокот на новиот проект на Младинскиот културен центар од Скопје, за промоција на млади таленти е закажан за утревечер (сабота) 06. април. Проектот со...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }