вторник 29 ноември, 2022

Информации за новоформираната мрежа ФестДоксНетворк

Филмските фестивали ДОК.фест Минхен (Минхен, Германија), ДоксБарселона (Шпанија), МакеДокс (Скопје, Северна Македонија) и ФИПАДОК (Биариц, Франција) имаат задоволство да ви ја најават новоформираната мрежа...

Прес за филмот „Од рајот „ на режисерот Срѓан Драгојевиќ -Три приказни испреплетени во...

На денешната прес-конференција посветена на успешно завршениот прв дел од снимањето на филмот „Од рајот“ на култниот режисер Срѓан Драгојевиќ, во копродукција со „Сектор...

„Фестивал на тркала“ по осми пат

Шест европски филмови се прикажуваат во рамки на осмото издание на „Фестивал на тркала“ кое годинава се одржува онлајн преку посебна фестивалска платформа на...

Репертоар на кино Милениум (9-15.12.2021)

Распоред за четврток-петок (9-10.12.) и вторник (14.12.) 14:30 | ТОМА режија: Драган Бјелогрлиќ 17:00 | 100% ВОЛК режија: Алекс Стадерман 19:30 | ПРИКАЗНА ОД ЗАПАДНАТА СТРАНА режија: Стивен Спилберг 22:00 |...

Од богатата европска кинематографија, во ноември во Кинотека

Кинотеката отсекогаш била место коe нуди уникатна филмска програма, алтернативна на холивудските блокбастери и хитовите од стриминг-платформите. Тука, македонската публика на големо платно може да...

Нордискиот трилер “Враќањето на Хана“ во кино Милениум

Психолошкиот трилер „Враќањето на Хана“ на германската режисерка Естер Бијалас од утре (17 октомври) се прикажува на репертоарот на киното „Милениум“ со почеток во...

Од најновите светски филмови -„Blue story” уште една филмска приказна во која нема победници

Приказна од улиците на Њујорк , каде двајца блиски пријатели како браќа станаа непријатели. Ова е новиот трајлер за насловениот филм  “Сина приказна“ од...

 Премиера на филмот “Планина на смртта”

Од утре филмот „Планина на смртта"(Cloudy Mountain) во режија на Ли Јун ќе започне да се прикажува ширум кината во земјава. Дали таткото и...

 Наташа Петровиќ со награда за улогата во „Хомо”

  Актерката Наташа Петровиќ ја доби наградата BEST PERFORMANCE на овогодинeшното издание на Nòt Film Fest, кoj се одржа во Santarcangelo di Romagna, Италија во периодот од 23-ти до 28-ми август. Филмот беше...

Од 5-9 октомври- Ехо фестивал на планински филм во своето 11. издание

11.тото издание на Ехо фестивалот за планинакси филм ќе се одржи од, 05 – 09 Октомври 2020, на две кино локации во Кино Милениум,...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }