вторник 29 ноември, 2022

8. издание на Џифони Македонија почнува утре – Бројни учесници и богата филмска и...

300 деца и млади од 13 земји ќе се дружат на „Џифони Македонија“ со помош на платформата youth.mk Утревечер во 19 часот во Кинотеката на...

Дигиталната премиера на Јутуб на THE PCR SONG

Дигиталната премиера (5 ноември 2021 на Јутуб со почеток во 20ч) на нов видео театарски проект и краток експериментален филм THE PCR SONG (видео...

Куларт филм на неделата- La vita è bella/ Life Is Beautiful (1997)

https://youtu.be/pAYEQP8gx3w "La vita è bella" е безвременскиот филм на Роберто Бенини кој е ставен и во Италијанското национално богатство. Филмот произведен пред точно 31 година ...

Репертоар на кино Милениум (16-22.12.2021)

• Распоред за четврток (16.12.) 14:30 | ТОМА режија: Драган Бјелогрлиќ *кино премиера* 19:00 | СЕСТРИ режија: Дина Дума 21:00 | СЕСТРИ режија: Дина Дума • Распоред за петок (17.12.) и...

Чешка, во фокусот на годинешниот “МакеДокс”

Од 18 до 25 август во Скопје ќе се оди фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“. Во рамките на програмата Земја во фокус...

Премиера на „Кајмак” истовремено во цела Македонија

Премиерата на „Кајмак“ во режија на Милчо Манчевски ќе се случи во среда, 16 ноември во Македонската филхармонија. Веќе од следниот ден, четврток, „Кајмак“ почнува...

Филмот “Северен Пол” награден на фестивал во Билбао

Филм „Северен пол“ на режисерката Марија Апчевска  ја освои Големата награда на 63. Интернационален фестивал на документарен и краток филм „Зинеби“ во Билбао, Шпанија. Со...

Среда во Кинотека-Сценаристичка лабараторија

Нов проект на Кинотеката , насловен како Сценаристичка лабараторија во која секоја среда од 19 часот ќе се прави  анализа на драмската структура на 12...

Репертоар на кино Милениум (18-24.11.2021)

 Репертоар на кино Милениум за периодот од 18 до 24 ноември 2021 година. Ги гледаме филмовите „ДИНА“, „НЕСОВРШЕНИОТ РОБОТ РОН “, „ТОМА“, „ФАБРИКА ЗА СОНИШТА“,...

Вечерва завршува “Џифони Македонија”

Со прикажување на творбите создадени на креативните работилници организирани во изминатите шест дена, вечерва, 10 октомври, во 19 часот во киното „Милениум“ ќе биде...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }