среда 4 октомври, 2023

Џифони Македонија 2019 – Од 12-17 октомври за сите млади љубители на филмoт

Младинскиот културен центар во Скопје и оваа година ќе биде центар на настаните поврзани со Giffoni Macedonia Youth Film Festival , Џифони Македонија Меѓународен...

Филмскиот фестивал „Џифони патува“ во Радовиш на 10 и 11мај

Џифони Македонија продолжува да патува низ Македонија. На 10 и 11мај в оЦентарот за Култура "Ацо Караманов" ќе се одржи Филмскиот феситивал за млади...

49-тото издание на Џифони во Италија во тек-младите Џифонци од Македонија дел од...

Младите Џифонци, дел од Филмскиот фестивал Giffoni - Македонија, деновиве имаат можност да бидат дел од овој најголем филмски настан за млади во Европа...

Манифестацијата „Бела ноќ“, на 5 октомври со своето 15 издание

Во сабота, 5 октомври, концерти, изложби, кино, театарски претстави, 3Д видео мапинг и уште многу други културни содржини, ќе бидат дел од овогодинешната јубилејна...

Voices magazine- Добредојде на Тангуи – Нашиот нов волонтер од Франција!

Bonjour, Hello, Здраво! Да се претставам: Имам 20 години и доаѓам од Франција, од еден од најголемите градови – Лил! Лил е многу убав град...

Младите членови на Вики Клубот на средба во Остен

На 6 декември 2019 година се одржа тричасовна работилница со членовите на Вики Клубот Музеј на македонската борба, во просториите на Остен. Присутните ги...

Вчеравечер се отвори 8.издание на „Џифони Македонија“- Џифонци се препуштија на магијата на филмот...

На „Џифони Македонија“ откриваме нови хоризонти – Џифонци од денеска се препуштаат на магијата на филмот и креацијата  Скопје, 26 септември Задоволство ми е што...

Простор и време за млади уметници во МКЦ- „Сирова култура“

Почетокот на новиот проект на Младинскиот културен центар од Скопје, за промоција на млади таленти е закажан за утревечер (сабота) 06. април. Проектот со...

Џифони Македонија 2020- Прес конференција на 24.септември во 11 часот

На ден пред почетокот на годинешново издание на единствениот филмски фестивал "Џифони Македонија" , организаторите организираат прес-конференција , со цел да на медиумите и...

Oнлајн работилници и презентации наменети за децата од домот 11 Октомври-“Заедно да ги направиме...

Здружението на граѓани за култура и уметност АН-БЛОК Скопје традиционално од 1998 година го реализираше проектот „Заедно со Вас да ги направиме децата среќни”...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }