сабота 3 јуни, 2023

1. мај, Меѓународен ден на трудот-1886 работниците во Чикаго го кренале својот глас

Меѓународниот празник на трудот се одбележува во знак на сеќавање на 1 мај 1886 година, кога во Чикаго, САД, повеќе десетици илјади работници излегле...

Денеска се слави Свети Климент Охридски

Македонија, 8 декември, 2021     Денеска во Македонија се слави празникот Свети Климент Охридски.   (старословенски: Климєнтъ Охрїдьскꙑи, латински: Clemens Achridensis, грчки: Κλήμης της Αχρίδας; роден во околу...

22. 12.1808 декември -Лудвиг ван Бетовен ја одржал премиерата на својата Петта симфонија во...

22. 12.1808 декември -Лудвиг ван Бетовен ја одржал премиерата на својата Петта симфонија во Виена. Лудвиг ван Бетовен ( Ludwig van Beethoven; роден на 17 декември...

27. октомври 1275- Основан градот Амстердам најатрактивниот во Холандија

На 27. октомври 1275- Основан градот Амстердам најатрактивниот во Холандија. За убавините и тајните на Амсердам и најниската земја Холандија читајте во Репортажата на...

16 јуни 1943-Стрелани 12-те младинци во Ваташа од страна на Бугарскиот окупатор

Смртта стана немоќна пред нашата младост исправена, пред очите наши загледани, уште тоа утро во иднината“ пишува на споменикот во чест на 12-те младинци...

21 април 1946-Во МНТ изведена прва куклена претстава „Силјан Штркот“

Во  Скопје е изведена првата премиера на Куклената секција при Македонскиот народен театар . Тоа била претставата „Силјан Штркот“, според истоимената народна приказна собрана...

24. 11. 1859- Излегло Дарвиновото прво издание на „За потеклото на видовите „ и...

Книгата За потеклото на видовите од Чарлс Дарвин, за прв пат објавена во 1859 година, е зачетник во научната литература и во еволутивна биологија. Оригиналното име...

14 септември 1927- Во автомобилска несреќа починала мајката на модерниот танц, балерината Исидора Данкан

Изадора Данкан ( Isadora Duncan; 26 мај 1877 – 14 септември 1927) била американска танчарка. Родена како Ангела Изадора Данкан во Сан Франциско ,Калифорнија ....

20 АПРИЛ -РОДЕНИ СЕ ПРОРОК МУХАМЕД, НАПОЛЕОН III И ХИТЛЕР

На 20 април 570 година е роден Мухамед, пророк и основач на Исламот. Во 1808 година роден е големиот Француски император и цар Наполеон. Во 1889...

5. октомври 2007- Последен незаборавен концерт на македонската мега музичка ѕвезда Тоше Проески

На Градскиот стадион во Скопје, пред повеќе од 25,000 посетители, македонската музичка суперѕвезда Тоше Проески го одржа својот последен концерт, концертот беше од хуманитарен...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }