понеделник 22 јули, 2024

11 ноември 1963 – Излегол првиот број на дневниот весник ВЕЧЕР

Mакедонски дневен весник со седиште во Скопје “Вечер“  со свој прв број излегол во 1963 година, со што овој весник е втор најстар весник...

22.декември 1908-Роден поетот кој живее низ неговите стихови, Коста Солев Рацин

Кочо Рацин или целосно Koста Апостолов Солев Рацин ( Велес ,22.декември 1908 -Лопушник,13 јуни 943 ) — македонски книжевник и социјалистички деец, најпознат по својата поесија....

30. април- 120-тиот ден од годината, ден пред почетокот на најубавиот пролетен месец мај

30 април е 120-иот ден во годината според Грегоријанскиот календар (121-и во престапна година ). Остануваат 245 денови до крајот на годината. 1900-Хаваи станале составен...

13 април/ 1898- Откриен радиумот од Марија Склодовска-Кири/ 1913- Во Битола одржана првата кино...

На 13 април 1898 година Француската академија на науките објавила дека Марија Склодовска - Кири, хемичар и физичар од полско потекло откри нов елемент кој го доби името радиум. Марија Саломеа...

26 јули 1963 – Големиот земјотрес, настан кој го промени животот на Скопје

Рано наутро, на 26 јули 1963 година, Скопје го погоди огромен земјотрес со интензитет од 6.1 степен според Рихтеровата скала, кој траел 20 секунди....

21 јули 356 п.н.е -Александар III Македонски го поразил Персиското царство

На 21 јули 356 п.н.е -Александар III Македонски го поразил големото Персиско царство и во своите походи стигнал до Индија. Александар III Македонски или „Александар Велики“...

16 април 1889 роден е Чарли Чаплин британско-американски филмски глумец и режисер

Сер Чарлс Спенсер Чаплин, познат како Чарли Чаплин, (16 април 1889 - 25 декември 1977) бил истакнат англиски комичар, режисер и композитор во времето на...

13 август 1936-Роден е Живко Чинго, истакнат македонски раскажувач, романописец и драмски писател.

Живко Чинго е роден на 13 август 1935 година, во селото Велгошти,Охридско. Во родното село завршил основно училиште , а гимназија во Охрид. Во...

3. јуни – Денот кога се слават светите Елена и Константин

Во времето кога во Рим царуваше Диоклецијан, управник на западните римски области беше христољубивиот Констанциј Флор, кој во бракот со света Елена го доби...

09.11.1989- Падна Берлинскиот ѕид и двата дела на Германија повторно се споија во една...

На 09.11.1989 година Демократска Република Германија ( позната како Источна Германија, после 1948 година со насилно подигнување на Ѕидот и делбата на земјата на...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }